8/9 Šlapanický Cukrovar

8/9 Šlapanický Cukrovar

Jaká je naše vize s areálem bývalého ICECu?

Cukrovar je Šlapanickým neuralgickým bodem.  Snad každý ve Šlapanicích ví, za kolik se měl koupit, jak by se měl vyčistit a co by na jeho místě mělo stát. V případě Cukrovaru, nebylo otázkou, zda má být koupen, ale pouze za kolik má být koupen. Všichni dosavadní zastupitelné a troufáme si tvrdit, že i všichni obyvatelé našeho města, se nepochybně shodovali a shodují na tom, že koupě Cukrovaru byla a je správným krokem. Není nic divného na tom, že naši zastupitelé byli proti zbytečně drahému nákupu areálu ICEC. Byli a jsou přesvědčeni o tom, že by dokázali vyjednat cenu lepší. V této chvíli už nemá smysl se cenou zabývat.

Úsilí je třeba opřít do co nejefektivnějšího využití peněz, které byly na sanaci areálu získány, do minimalizace zátěže na občany okolních ulic, kterou sanace přinese a především do nalezení způsobu jak vyčistit areál kompletně. Plánovanou sanaci, na kterou město získalo dotaci, považujeme pouze za první krok. Je a musí být na novém vedení města vyjednat další dotace na další fáze sanací. Tímto směrem také musí být projekt sanace veden. Tak abychom si neuzavřeli cestu k dalším fázím. Předpokládaná dopravní zátěž je pouze velmi hrubým odhadem a je velmi pravděpodobné, že bude výrazně vyšší. Pokud někdo tvrdí, že sanace Cukrovaru skončí plánovanou střední etapou, pak se jedná o hazardéra se zdravím a budoucností nás všech.

Dosud nikdo nedokázal naplno sdělit, že plánovaný projekt sanace sice řeší částečně areál Cukrovaru, ale současně zcela pomíjí zasažené soukromé pozemky mimo Cukrovar. To, že v této chvíli neumíme najít způsob jak se fenolů ve studnách v okolí Tyršovy a dalších ulic zbavit neznamená, že za tuto zátěž nemáme zodpovědnost. Je naší povinností řešení hledat.

S tím souvisí i plánované znovuzprovoznění kolejové vlečky. Pro další etapy kompletního vyčištění areálu má smysl se už nyní zabývat vytvořením projektu vlečky a získáním patřičných povolení. Stále ještě existuje možnost vést provizorní vlečku mimo soukromé pozemky. Odhadovaná cena v řádu milionů korun se vrátí v podobě nezničených silnic, nezaprášeného města a nepopraskaných domů.

Nenechme se ukolébat dotací, kterou jsme jako město získali. Jedná se pouze o první krok a nesmí být poslední. Aby Šlapanice byly opravdu čisté a nebyly "čisté" jen na papírech předvolebních letáků.

Datum článku: 1. 10. 2018


Podobné články:

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace V pořádku